top of page

Czego dowiedzieliśmy się na XIII Kongresie Antyfraudowym

organizowanym przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) i EY Polska?


Rozpoczynając rok 2023, możemy zastanowić się nad kolejnym pamiętnym rokiem. Przedsiębiorstwa, rządy i inne organizacje, które zbudowały zdalne procesy w odpowiedzi na pandemię COVID-19, spędziły ostatni rok na optymalizacji i wzmocnieniu tych systemów, aby zapewnić pozytywne i bezpieczne doświadczenia klientów. Niezależnie od tego, czy chodzi o kradzież tożsamości, oszustwa płatnicze czy inne rodzaje oszustw i przestępstw finansowych, praca nad wykrywaniem oszustw finansowych nigdy się nie kończy. Eksperci ds. fraudu patrzą w przyszłość, aby znaleźć nowe sposoby ochrony swoich klientów i swoich organizacji przed oszustwami i cyberprzestępcami.Wg raportu EY Polska „Nadużycia w sektorze finansowym. Edycja 2022”, który został zaprezentowany podczas XIII Kongresu Antyfraudowego organizowanym przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) i EY Polska


(Więcej informacji na temat raportu: https://zpf.pl/raports/naduzycia-w-sektorze-finansowym/).


W 2021 roku żadna z badanych instytucji biorących udział w raporcie nie zadeklarowała strat w wyniku nadużyć finansowych o rozmiarach przekraczających 10 mln PLN. W 2022 roku straty takie zadeklarowało 8% banków i 7% instytucji pożyczkowych. Organizacje działające w branży finansowej wskazują, że największym zagrożeniem dla ich działalności są nadużycia związane z wyłudzaniem produktów kredytowych oraz pożyczek.


Najwyżej oceniane zagrożenia w poszczególnych sektorach to wg ankietowanych:

  • Banki: nieautoryzowane transakcje na rachunkach klientów

  • Firmy leasingowe: wyłudzenia produktów kredytowych oraz pożyczek oraz fałszowanie sprawozdania finansowego

  • Instytucje pożyczkowe: wyłudzenia produktów kredytowych oraz pożyczek

Najczęstszym źródłem informacji o nieprawidłowościach w instytucji finansowej są jej pracownicy. Badania jednoznacznie wskazują, że systemy zgłaszania nadużyć są najskuteczniejszym sposobem wykrywania nieprawidłowości. 33 % zgłoszeń pochodzi od pracowników.


Warto zauważyć, że 71 % badanych instytucji finansowych wdrożyło rozwiązania chroniące sygnalistów. Salviol oferuje RAALS WBL, jest to potężne rozwiązanie, które umożliwia imienne lub anonimowe zgłoszenia. Oprogramowanie zawiera wiele funkcji, w tym anonimową komunikację dwukierunkową, wizualne zarządzanie sprawami, łatwy w użyciu interfejs, szyfrowane dane, wiele opcji językowych, niestandardowe ustawienia pulpitu nawigacyjnego i wiele innych.


W czasie rozmów z ekspertami w dziedzinie wykrywania fraudu da się zauważyć, że dużo specjalistów zwraca uwagę na fakt, że technologie przeciwdziałania przestępstwom finansowym generują zbyt wiele fałszywych pozytywów.


Na szczęście postępy w technologiach wykrywania oszustw dają instytucjom finansowym dokładniejszy i skuteczniejszy niż kiedykolwiek arsenał do zwalczania oszustw i przestępstw finansowych.


Warto zaznaczyć, że dzięki sztucznej inteligencji możemy osiągnąć niebywałą precyzję i zwiększyć efektywność działań.


Co możemy robić, aby efektywnie walczyć z fraudem?


Na pomoc przychodzi uczenie maszynowe - forma sztucznej inteligencji (AI) - to potężna siła pozwalająca zwiększyć zarówno dokładność, jak i skuteczność wykrywania oszustw.


Algorytmy nadzorowanego uczenia maszynowego mogą samodzielnie uczyć się na podstawie danych, oznaczać wszystko, co nie pasuje do obserwowanej normy, a następnie na podstawie zdobytej wiedzy wskazywać pojawiające się anomalie. Algorytm uczenia maszynowego działający w tle odkrywa potencjalnie podejrzane zagrożenia, których nie jest się nawet świadomym, działa nawet jeśli nie został zaprogramowany aby reagować na konkretne wydarzenia.


Warto organizować szkolenia, które uczą pracowników, jak wykrywać oszustwa, na co zwracać uwagę, jak działają kontrole wewnętrzne i jak zgłaszać oszustwa. Organizacje stosujące proaktywne metody wykrywania wychwytują oszustwa o wiele wcześniej.


Kompleksowe oprogramowanie do zapobiegania i wykrywania oszustw finansowych może pełnić rolę silnego zespołu audytorów i pełnić rolę kontroli wewnętrznych. Twój zespół audytowy powinien mieć odpowiednie zasoby i uprawnienia, aby działać skutecznie i bez nadmiernego wpływu ze strony kierownictwa wyższego szczebla. Badanie ACFE z 2018 roku wykazało, że słabości w kontrolach wewnętrznych były odpowiedzialne za prawie 50 procent wszystkich przypadków oszustw!


Najbardziej opłacalnym sposobem ograniczenia strat związanych z oszustwami jest oczywiście zapobieganie ich występowaniu.


Jeśli nie jesteś pewien, od czego zacząć, zacznij od oceny ryzyka oszustwa, aby zidentyfikować i ograniczyć wszelkie wykryte słabości.


Jeśli chcesz, aby doświadczony zespół składający się z ludzi z branży pomógł Ci stworzyć tarczę antyfraudową, dzięki której szybciej i efektywniej będziesz nie tylko wykrywać wyłudzenia i oszustwa finansowe ale także przeciwdziałać im skontaktuj się z nami.


21 views0 comments

Comments


bottom of page